Children planted Seeds of Peace at the Peace Education Centre

10155759_1509614752649883_4354702062345874216_n

European Union funded “Education for a Culture of Peace” Project team organized an activity called “Re-vamping the Peace Education Centre Garden”  that took place on the 22nd of  November at POST Research Institute’s premises where children and adults planted seeds of peace for the future.

Active in building a Culture of Peace through different bicommunal projects and activities, POST RI and AHDR  organized this open event to welcome those interested in a Culture of Peace from both communities both north and south of the divide to enjoy a fun atmosphere and participate in a group activity. The younger participants took the intiative to plant an olive tree, the symbol for peace at the Peace Garden. The day started with the planting of several trees and plants and was followed by a traditional Cypriot barbeque, with participants working together to help with the gardening and cooking.

Project Administrator Rana Feridun said “Seeing the children planting the olive tree gave hope for the future of the project and will serve as a permanent reminder at the Centre that children plant the seeds available to them; it is our responsibility to ensure that they are seeds of progress and peace.”

Implemented by POST Research Institute (POST RI) and the Association for Historical Dialogue and Research (AHDR) since August 2014,  the Education for a Culture of Peace Project aims to use Education for a Culture of Peace as a vehicle to bring about structural changes and transformation in the Cypriot society across the divide, in order for a Culture of Peace to be cultivated and sustained.

Barış Eğitimi Merkezi’nde Barış Tohumları Ekildi

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği “Barış Kültürü için Eğitim” Projesi kapsamında yeni kurulmakta olan Barış Eğitimi Merkezi’nde 22 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen bahçe etkinliği çocuklar ve yetişkinleri biraraya getirdi.

Kıbrıs’ta Barış Kültürü’nün oluşturulması için uzun yıllardır çokkültürlü aktivite ve projeleri ile faaliyet gösteren POST Araştırma Enstitüsü (POSTRI) ve Tarihsel Dialog ve Araştırma Derneği (AHDR),  Avrupa Birliği’nin desteğiyle, birlikte yürüttükleri “Barış Kültürü için Eğitim” Projesi kapsamında yeni kurulmakta olan Barış Eğitimi Merkezi’nin bahçesinin düzenlenmesi ve güzelleştirilmesi için anlamlı bir etkinlik düzenledi.

Proje ekibi, dernek üyeleri ve barış dostlarının eğlenceli bir ortamda bir araya geldiği bahçe etkinliğine çocuklar da katılarak çeşitli çicek, bitki ve ağaçların ekilmesine yardım ettiler. Proje İdari İşler Sorumlusu Rana Feridun “Günün en anlamlı olayı, yetişkinlerin barış sembolu olarak daha sonra ekmek için bir kenara bıraktığı zeytin fidanının çocuklar tarafından alınarak kendi çabalarıyla ekilmesiydi,” dedi. Katılımıcılar, olayın sembolik önemine vurgu yaparak, barışın yeni nesilin elleriyle yetiştirileceği yönünde  yorum ve temennilerde bulundular.

İleride bir çok eğitimsel ve kültürel aktivitelerin yapılması planlanan bahçedeki ekim ve dikim faaliyetleri geleneksel Kıbrıs kebap çeşitlerinin beraberce hazırlanıp pişirilmesi ile devam etti. Etkinlik üzerine konuşan Proje Yöneticisi Mehveş Beyidoğlu: “Zeytin fidanının bahçemize çocuklar tarafından dikilmesi,  Kıbrıs’ta barış ümidini temsil eden kalıcı bir sembol olmuştur. Çocuklar kendilerine sunulan araçlarla bilinç ve kültür geliştirir, biz de projemizin eğitim faaliyetleri aracılığıyla onların ellerine barış kültürünü yeşertip sürdürülebilir hale getirebilecekleri araçlar vermeyi hedefliyoruz”.

POST Araştırma Enstitüsü (POST RI) binasında faaliyet gösterecek olan Barış Eğitimi Merkezi’nin açılışının 2015 yılında yapılması bekleniyor. Merkezde çeşitli eğitimsel ve akademik eserler içeren bir kütüphane ve bilişim teknolojileri ile donatılmış bir konferans odası bulunacaktır. 14 Ferruh Cambaz Sok. Köşklüçiftlik, Lefkoşa adresinde faaliyet gösterecek olan merkez eğitimci, araştırmacı ve ilgi duyan tüm bireylerin Barış Kültürü üzerine yapılmış yayınları inceleyebilecekleri ve bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacakları, çeşitli araştırmalar, grup toplantıları, seminerler, atölye çalışmaları ve gösterimlerin gerçekleştirilebileceği bir ortam sunmaktdır. Merkez ayrıca, çocuklara yönelik alternatif kitaplar bulundurup, ufuklarını genişetmek amacıyla katılımcı aktiviteler düzenleyecektir. Merkez hakkında daha fazla bilgi için 2276843 numaralı telefondan POST Araştırma Enstitüsü’ne ulaşabilirsiniz.

Advertisements

About POST Research Institute

POST is a non-profit, non-political organization set up by a group of people to work for the cultural, social, and environmental betterment of Cyprus and established at 2002. Vision: To contribute towards achieving an alternative sustainable future, which comprises of an egalitarian Cypriot society, that recognizes the dignity of every living being. Mission: • On the basis of social equality/justice: o To contribute for creating an open dialogue on issues of peace education and reconciliation and working actively for the unification of the island. o To take action against gender discrimination based on one’s sexual orientation, gender identity and gender expression for achieving positive social transformation. o To advance, sensitize and advocate for a multicultural and diverse society in which all differences are recognized, understood and accepted. • To excel as an Institute in the execution of research and participatory action. • To strengthen research capacity in Cyprus. • To strive for ecological sustainability through the prevention of environmental degradation and destruction.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s