“Barış Kültürü Eğitimi” Projesi Tanıtımı ve Eğitimlere Davet

POST Araştırma Enstitüsü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Barış Kültürü Eğitimi” Projesini tanıtmak ve proje eğitimlerine katılımı teşvik amacıyla 19 Mart Perşembe günü saat 16:00’da KTOS merkez binasında öğremenlere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirecektir.  Toplantı’da Barış Kültürü’nün önemi ve proje aktiviteleri konusunda yapılacak sunumun ardından ilgi duyan eğitmen  ve öğretmenler, proje kapsamında gerçekleşecek eğitim çalışmalarına katılmak için kayıt yaptırabileceklerdir.

POST Araştırma Enstitüsü (POST RI) ve Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) eğitimcilerin, gençlerin, ailelerin ve sivil toplumun katılımcı olarak faaliyet göstereceği eğitimsel ve dönüşümsel bir süreç  üzerine çalışma yapan “Barış Kültürü için Eğitim” Projesi, Barış Eğitimi’ni araç olarak kullanarak  Barış Kültürü’nün oluşturulmasını ve sürdürülmesini  amaçlamaktadır.

Daha fazla bilgi ve kayıt için info@postri.org adresine email atabilir, 0542 873 91 55 numaralı telefonla kayıt yaptırabilir veya online başvuru formunu http://www.e4cp.org websitesinden indirirebilirsiniz.

Advertisements

About POST Research Institute

POST is a non-profit, non-political organization set up by a group of people to work for the cultural, social, and environmental betterment of Cyprus and established at 2002. Vision: To contribute towards achieving an alternative sustainable future, which comprises of an egalitarian Cypriot society, that recognizes the dignity of every living being. Mission: • On the basis of social equality/justice: o To contribute for creating an open dialogue on issues of peace education and reconciliation and working actively for the unification of the island. o To take action against gender discrimination based on one’s sexual orientation, gender identity and gender expression for achieving positive social transformation. o To advance, sensitize and advocate for a multicultural and diverse society in which all differences are recognized, understood and accepted. • To excel as an Institute in the execution of research and participatory action. • To strengthen research capacity in Cyprus. • To strive for ecological sustainability through the prevention of environmental degradation and destruction.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s