PEACE WORKS GENÇLİK & ÇOCUK FESTİVALİ’NE ÇAĞRI

youth work
14 Mayıs 2016, Cumartesi günü BM Ara Bölge’de gerçekleşecek tek günlük Gençlik & Çocuk Festivali’nde yer almak isteyen gruplara, bireylere ve STK’lara gençler ve çocuklar arasındaki etkileşimi ve uzlaşıyı güçlendirme amacıyla eğlenceli fikirlerini, atölye çalışması ve/veya yaratıcı ve interaktif oyun önerilerini bize göndermeleri için sesleniyoruz!
BAŞVURU İÇİN SON GÜN: 20 MART 2016, PAZAR
POST Araştırma Enstitüsü, Dayanışma Evi, UNFICYP ve Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği işbirliği ile düzenlenen Festival saat 10.00’dan 16.00’ya kadar sürecek ve Kıbrıs’ın her yerinden 7-18 yaş aralığındaki tüm genç dostların ve ailelerin ilgisine yönelik olacaktır.
Toplamda 10 teklif proje komitesi tarafından seçilecek ve Festival’e katılmaları için davet edilecektir.
Eğer siz de gençlere ve çocuklara yönelik oyun/atölye çalışması/interaktif ve/veya eğitsel aktiviteler ile Festival’de yer almak isterseniz, lütfen aşağıdaki bilgileri admin@home4cooperation.info adresine 20 Mart’a kadar gönderiniz:

Advertisements

About POST Research Institute

POST is a non-profit, non-political organization set up by a group of people to work for the cultural, social, and environmental betterment of Cyprus and established at 2002. Vision: To contribute towards achieving an alternative sustainable future, which comprises of an egalitarian Cypriot society, that recognizes the dignity of every living being. Mission: • On the basis of social equality/justice: o To contribute for creating an open dialogue on issues of peace education and reconciliation and working actively for the unification of the island. o To take action against gender discrimination based on one’s sexual orientation, gender identity and gender expression for achieving positive social transformation. o To advance, sensitize and advocate for a multicultural and diverse society in which all differences are recognized, understood and accepted. • To excel as an Institute in the execution of research and participatory action. • To strengthen research capacity in Cyprus. • To strive for ecological sustainability through the prevention of environmental degradation and destruction.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s